Przejdź do treści

Jak przygotować się na badanie wzroku? – 10 rzeczy

Jak przygotować się na badanie wzroku?

Jak przygotować się na badanie wzroku?

Badanie wzroku jest badaniem nieinwazyjnym.

Jednak jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, bo mogą one ułatwić życie:
1. Weź okulary, których używasz, nawet jeśli się wstydzisz jak wyglądają (lub jak Ty w nich wyglądasz) lub skad sa. Nawet jesli sie zepsuly i są w częściach też warto zabrać je ze sobą. Jeżeli masz w domu opakowania po soczewkach i/lub zlecenie od poprzednich okularów (zwłaszcza progresywnych), też je zabierz.


2. Jeśli używasz soczewek kontaktowych, zdejmij je 30 minut przed badaniem i zabierz ze sobą opakowanie soczewek kontaktowych, które nosisz. Sa na nim cenne informacje o ich mocy, promieniu krzywizny i średnicy soczewki kontaktowej. Na badanie przyjdź w okularach zastępczych, które każdy użytkownik soczewek kontaktowych powinien mieć.


3. Weź poprzednie recepty (lub wcześniej noszone okulary) oraz zalecenia (np. co do ćwiczeń wzrokowych) i wyniki dodatkowych, wcześniej zaleconych badań jak np. od ortoptysty, neurologa.


4. Jeśli miałaś(eś) zabiegi, choroby, urazy oka, zabierz informacje kiedy i co to było (np. zabieg usuwania zaćmy, wirusowe zapalenie rogówki, usuwanie ciała obcego) oraz jak było leczone (np. zabieg, leki, iniekcje).


5. Weź wyniki wcześniejszych badań okulistycznych, takich jak: oct, cisnienie wewnatrzgalkowe, pole widzenia, usg gałki ocznej, vepy (wzrokowe potencjały wywołane).


6. Jeśli bierzesz leki spisz je (nie tylko te na oczy). Mają one wpływ na cały organizm, wzrok także.


7. Zgłoś choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia tarczycy (mają one wpływ na wzrok).


8. Jeśli wiesz, ze będziesz mieć aplikowane SK lub/i będziesz się uczyć jak to robić, lepiej nie maluj rzęs (możesz się rozmazać).


9. W przypadku dzieci pamietaj zeby wytlumaczyc dziecku gdzie i po co idzie, a w przypadku bardzo małych dzieci podawaj przed badaniem krople rozszerzające źrenice (jeśli lekarz tak zaleci).


10. Specjalista podczas wywiadu na pewno dopyta o wyżej wymienione rzeczy, dlatego warto jest być przygotowanym na tego typu pytania.


Zaoszczędzi to Twój niepotrzebny stres, a specjaliście da dodatkowy czas na badanie samo w sobie.