Przejdź do treści

Jak myć oczy?

jak myć oczy

Jak myć oczy?

Mycie twarzy samą wodą nie wystarcza. 

W naszych powiekach znajdują się gruczoły (Meiboma), które wydzielają tłuszczową (lipidową) warstwę łez, która w połączeniu z kurzem i roztoczami gromadzi się przez cały dzień na brzegach naszych powiek. 

◎ Tłuszcz ciężko jest zmyć  wodą , dlatego nawet, jeśli się nie malujesz, musisz pamiętać o higienie brzegów powiek.

Zaniedbanie jej może prowadzić do dysfunkcja wspomnianych gruczołów, co może być główną przyczyną zaburzeń filmu łzowego i suchości oczu (zespół suchego oka). 

☞ Dodatkowo niedrożność gruczołów sprzyja powstawaniu jęczmieni i gradówek. 

Brak odpowiedniej higieny jest przyczyną namnażania się nużeńca.

Mycie oczu:

➊ Dokładny demakijaż (jeśli się malujesz)

Najlepiej jest go wykonywać preparatem przebadanym okulistycznie (i oczywiście dermatologicznie). Wtedy mamy pewność, że nie wystąpi żadne podrażnienie spojówki ani skóry wokół oczu. 

Ważne jest, żeby nie pocierać oka. Najlepiej jest przyłożyć preparat (np. płyn micelarny na płatku higienicznym) do powieki i odczekać chwilę aż makijaż zacznie się rozpuszczać. Wtedy można kilkoma ruchami zmyć makijaż.

➋ Ogrzewanie i masaż (jeśli masz problemy z suchością oczu)

Ogrzanie pozwala rozpuścić mieszankę tłuszczu z brudem. Dzięki temu łatwiej będzie się go pozbyć masażem. Ciepłych okładów NIE robimy „na mokro”, czyli NIE okładami z herbaty.  Korzystając z domowych metod możemy użyć np. ugotowane jajko owiniętego w czysty materiał. Takie jajko długo oddaje ciepło i przy okazji masuje, gdy się je turla (NIE przyciska) po powiekach. Innym rozwiązaniem są specjalnie dedykowane ogrzewacze na oczy (do kupienia  np. w aptece).

Masaż wykonuje się w celu wydobycia nagromadzonej wydzieliny z ujść oraz z gruczołów Meiboma. Wykonuje się go czystymi i suchymi palcami po powiekach. Ważne jest, żeby podczas masażu nie uciskać ani nie trzeć rogówki, dlatego w czasie masażu dobrze jest patrzeć w bok.

➌ Higiena brzegów powiek (KAŻDY, CODZIENNIE)

Ważne jest, żeby myć brzegi powiek (tzw. linię wodną) preparatem, który rozpuszcza tłuszcze (czyli np. płynami do demakijażu). Olejki naturalne mogą się nie sprawdzić ze względu na to, że są tłuste.